En iyi Western Filmler

Western, ülkemizde çoğunlukla pazar sabahları TRT 2’de yayınlanan ve babalara özel bir janr olarak görülür. Oysa, 1930’lardan 1970’lere kadar Hollywood’un en önemli türlerindendi. Batı Amerika ve Meksika çölleri, türün yapımlarının birbirleriyle benzer görünmesini; karakterler ve hikâyelerinin aynı yolu takip etmesi türü zamanla kısırlaştırmış olsa da, sinema dünyasına çok önemli eserler kazandırdığı kesin.

En İyi 10 Western Filmi – Vahşi Batı / Kovboy Yapımları

10. Rio Bravo – Kahramanlar Şehri (1959) | Puanı: 8.0

En iyi Western filmler  listemizdeki ilk film Efsanevi yönetmen Howard Hawks’ın yönettiği ve John Wayne’in başrolünü üstlendiği Rio Bravo, “klasik western” denilince akla ilk gelenlerden. Şerif John T. Chance ve yardımcısının bir grup kanunsuzun Rio Bravo kasabasına düzenleyeceği saldırıyı engellemeye çalışmasını anlatan film, Western türüne girmek isteyenler için ideal bir yapım.

9. Butch Cassidy and The Sundance Kid – Sonsuz Ölüm (1969) | Puanı: 8.0

butch Cassidy and The Sundance Kid kovboy

Film Butch Cassidy ve genç ortağı Sundance’ı bir seri tren soygunu düzenlerken gösteriyor. Sonrasında ikilinin kanundan kurtulmak için Bolivya’ya kaçış denemelerini izliyoruz. Yayınlanmasının ardından birkaç eleştirmen filmi olumsuz yorumlara boğsa da; üzerinden geçen yıllar Butch Cassidy and the Sundance Kid’e klasik statüsü kazandırdı.

Paul Newman ve Robert Redford’u ana karakterlerimiz olarak izlediğimiz film, türün imzası hâline gelen hikâye anlatıcılığı ve belirsiz sonuyla en sevilen Western’lerden birisi.

8. A Fistful of Dollars – Bir Avuç Dolar (1964) | Puanı: 8.0

A Fistful of Dollars western filmleri

Sergio Leone’nin eşsiz İsimsiz Adam Üçlemesi’nin ilk filmi Fistful of Dollars, türü tökezlediği bir dönemde yeniden doğurdu ve Spaghetti Western alt türünü başlattı. Clint Eastwood’un canlandırdığı İsimsiz Adam’ın ilk macerası, üç farklı grubu birbirine düşürmesiyle başlıyor.

Eastwood’un efsane konumuna gelişini başlatan film ayrıca Ennio Morricone’un müziğiyle de anılıyor. A Fistful of Dollars’ın dizi uyarlamasının hazırlandığını da hatırlatalım.

7. The Man Who Shot Liberty Valance – Kahramanın Sonu (1962) | Puanı : 8.1

The Man Who Shot Liberty Valance vahşi batı filmleri

Yönetmenliğini John Ford’un yaptığı film gerçekten bir yıldızlar geçidi: John WayneJames StewartLee Marvin ve Vera Miles’tan oluşan kadro, The Man Who Shot Liberty Valance’ı çıkar çıkmaz kült haline getirmişti.

Stewart’ın canlandırdığı Ranse Stoddard’ın acımasız bir kanun kaçağını takip edişini konu alan yapım, döneminde benzeri olmayan hikâye anlatıcılığı ve gerçekçi karakterleriyle tür içinde özel bir yere sahip.

6. The Treasure of The Sierra Madre – Sierra Madre Hazineleri (1948) | Puanı : 8.2

western filmleri The Treasure of The Sierra Madre

B. Traven’in 1935’te yayınlanan aynı adlı romanından uyarlanan The Treasure of the Sierra Madre üç yoksul adamın hikâyesini perdeye getiriyor. Humphrey BogartTim Holt ve Walter Huston’un başrolünde olduğu film, üçlünün Meksika’daki altın arama macerasını anlatıyor.

Hikâye ilerledikçe açgözlülüğün etkisine düşen üçlü, dönemin filmlerinden çok daha karanlık bir hikâye anlatıyor. Geleneksel iyiler kötülere karşı filmlerinden farklı yapıdaki The Treasure of the Sierra Madre, yönetmen John Huston’un en iyilerinden.

5. Unforgiven (1992) | Puanı : 8.2

Unforgiven

Listede ilerledikçe, seriyi ölümünden uzun zaman sonra dirilten ve neredeyse post-modernist bir Western anlatan filmler de artıyor. Bunların ilki de 1992 yapımı UnforgivenClint Eastwood’un yönettiği film, yine Eastwood’un canlandırdığı anti-kahraman Munny’nin peşini bırakmayan cinayet ve hırsızlıkla dolu geçmişini anlatırken, Western türünün anlatılmamış tarafları filmde apaçık oluyor.

4. For a Few Dollars More – Birkaç Dolar İçin (1965) | Puanı: 8.3

For a Few Dollars More western

İsimsiz Adam Üçlemesi’nin ikinci filmi For a Few Dollars MoreClint Eastwood ve Sergio Leone’nin bir klasik yaratmak için bir araya geldiği bir diğer film. Eastwood’un karakteri Manco ve Lee Van Cleef’in Douglas Mortimer’i aynı ödülü gözlerine kestirince El Indio’daki kanunsuzları alaşağı etmek için güçlerini birleştiriyorlar.

Pek çok klasik gibi çıktığında çok sevilmeyen For a Few Dollars More, ilerleyen yıllarda hak ettiği klasik mertebesine kavuştu. Leone’nin yönetmenliği, filmi türdeşlerinden ayıran taraflarından.

3. Django Unchained – Zincirsiz (2012) | Puanı: 8.4

Django Unchained

Türü yeniden yaratan ve geleneksel anlatım şekliyle, çağdaş filmlerin tonunu harmanlayan bu Quentin Tarantino yapımı, listedeki en yeni film.

Amerika’nın kölelik tarihi, intikam, Tarantino mizahı ve kendisiyle en az mizahı kadar özdeşleşmiş abartılı aksiyon sahneleriyle Django Unchained ele aldığı pek çok konuyu kusursuzca işliyor.

2. Once Upon a Time in the West – Batıda Kan Var (1968) | Puanı: 8.5

Once Upon a Time in the West western

Charles Bronson ve Henry Fonda’nın düşmanlığı, Western türünün yavaşça yok olduğu 1960’ların sonunda, bir inci gibi parlıyor.

Quentin Tarantino ve Martin Scorsese gibi modern yönetmenlerin favori listelerinden asla düşmeyen Once Upon a Time in the West, Batı Amerika’nın şiddetle dolu filmleri arasından en övüleni.

1. The Good, The Bad and The Ugly – İyi, Kötü ve Çirkin (1966) | Puanı: 8.8

The Good, The Bad and The Ugly

Bütün türü özetlemesi için tek bir film seçilecek olsa; firesiz şekilde The Good, The Bad and the Ugly çıkardı sandıktan. İsimsiz Adam üçlemesinin son ayağında Ennio Morricone’nin tüm dünyada ezberlenmiş müziği, Clint Eastwood’un kusursuz oyunculuğu ve Sergio Leone’nin üstün yönetmenliği, filmi hak ettiği efsane konumuna getirmek için birleşen birer yapboz parçaları.

Blondie, Angel Eyes ve Tuco’nun Konfederasyon altınları için verdiği savaş, günümüzde Western denilince akla gelen ilk hikâye.

Leave a Reply

Your email address will not be published.